Primăria Sectorului 2 București, alături de Circul Metropolitan București, invită familiile la un eveniment special care îmbină spiritul comunității, dragostea pentru animale și bucuria copilăriei: un târg de adopție de animale completat de un amplu program de activități recreative pentru cei mici.
Sub mesajul „Prietenie fără spectacol – weekenduri pline de bucurie pentru cei mici!”, fiecare zi de weekend din luna aprilie se transformă într-o aventură colorată, menită să aducă zâmbete copiilor și momente de relaxare părinților. În cadrul evenimentului, vizitatorii sunt invitați să descopere și programul de adopție dedicat câinilor și pisicilor fără stăpân. Persoanele interesate vor avea ocazia să întâlnească animale prietenoase, pregătite să își găsească un cămin responsabil și iubitor. Specialiștii prezenți vor oferi informații despre procesul de adopție și îngrijirea corectă a animalelor, încurajând comunitatea să contribuie activ la oferirea unei șanse la o viață mai bună pentru acestea.
Evenimentul va avea loc în zilele de:
- 18 și 19 aprilie 2026
- 25 și 26 aprilie 2026
Programul activităților se desfășoară între orele 11:00 – 18:00, cu ateliere interactive și momente de divertisment pe tot parcursul zilei.
În intervalul 11:00 – 14:00, copiii sunt invitați la Atelierul blănițelor creative, unde își vor pune imaginația la lucru și vor crea personaje simpatice și colorate. Tot atunci se desfășoară și atelierul de pictură „Cățelușii pictori”, dedicat micilor artiști care vor descoperi universul culorilor și își vor exprima creativitatea pe pânză.
În paralel, atmosfera va fi animată de baloane modelabile și sesiuni de pictură pe față, unde cei mici se vor putea transforma în personaje îndrăgite.
Între orele 14:00 – 16:00, programul continuă cu Atelierul cățelușilor povestitori, o experiență interactivă de storytelling în care copiii vor asculta povești, vor crea personaje și vor deveni parte din lumi magice. Activitățile de animație, cu baloane modelabile și pictură pe față, vor continua pe toată durata intervalului.
Pentru cei care ajung mai târziu, între 15:00 – 18:00 revin atelierele creative și de pictură, astfel încât distracția să continue în aceeași energie veselă și creativă.
Ziua se încheie la ora 18:00, cu o proiecție de film pentru copii, într-o atmosferă relaxantă și prietenoasă, potrivită pentru întreaga familie.
Organizatorii transmit că evenimentul este gândit pentru toate familiile care doresc să petreacă timp de calitate împreună, să susțină adopția responsabilă a animalelor și să ofere copiilor experiențe memorabile. Fie că vor veni pentru câteva ore sau pentru întreaga zi, cei mici vor avea parte de creativitate, joacă și multe amintiri frumoase.
Primăria Sectorului 2 București și Circul Metropolitan București îi așteaptă pe bucureșteni să celebreze împreună bucuria copilăriei și prietenia față de animalele fără stăpân.
